Moje graty :)STRONA GŁÓWNA


Chciałbym z Wami podzielić się wiedzą o moich "przytulonych gratach", o ciekawych akcesoriach, podzespołach i częsciach komputerów. Rzeczy te są przeważnie "pełnoletnie" czyli mają ponad osiemnaście lat a w technice komputerowiej są już historią.

Idea "przytulenia grata" jest szeroka i napewno wykracza poza moją graciarnię i dlatego dołaczyłem też "Brata graty". Ma tego trochę jakieś pocztówki, książki, znaczki itp starocie. Często starsze niz moja graciarnia ale tez sa godne przytulenia. Uważam że każdy powinien mieć chociaz jednego "przytulonego grata". Pamiątkę otrzymaną od rodziców, zachowaną z lat dzieciństwa, lub coś innego związanego z naszym hobby czy zainteresowaniami. Nie chodzi o tworzenie muzeów ale o kawałek kąta, półki na jedną rzecz, którą kiedyś można bedzie przekazać dalej :)
Składzik gratówDługo zastanawiałem się jak przedstawić w internecie swoje zainteresowania. Pierwotnie miała to być strona o moich old laptopach. Było ich trochę :) Teraz będzie strona o uratowanych przed zapomnieniem, o "przytulonych gratach".co innego
Zostawiłem trzy ciekawe egzemplarze. Wszytkie sa pełnoletnie :) Wszytkie działają. Staram się je często uruchamiać aby były dalej sprawne.
Oprócz tych laptopów mam trochę starych MegaBajtowych dysków 2,5" i 3,5" SEAGATE, CONNER, MAXTOR, JVS, IBM, QUANTUM, HITACHI oraz 5,25" SEAGATE ST-251. Mam troche kart PCMCIA - modemy GSM, karty USB, adaptery SD i MMC, dyski, do podłączenia napędów CD i urządeń multi i itp.
Zatrzymałem skrzynkę-box Altec Lansing Multi MEDIA i parę laptopów do prac technicznych. COMPAQ Contura 4/25c (Series 2820E), COMPAQ ARMADA 1130T (Series 2860F) i GATEWAY SOLO 3500. Skrzynkowy PC Pentium II został do sprawdzania starych dysków i oprogramowania DOS. Obecnie zastąpił go PC486 w klasycznej skrzynce otwieranej do góry :)
Ponadto na półkę powędrowały na oryginalnych nośnikach DOS'y oraz Windows'y 3.x, NT, 9x.
Mam zamiar przenieś na stronę zebraną wiedzę ptaktyczna :
- jak przygotować dyskietki systemowe z DOS'em,
- jak sprawdzić starego laptopa i jak dostawałem się do jego środka.

Moja wiedza praktyczna sięga połowy lat 80-tych. Pierwszym moim własnym komputerem był Sinclair ZX-81, którego w oryginalnym pudełku sprzedałem gdy kupiłem innego ZX-81 z dodatkową 16kB pamięcią i przełącznikiem inwersji obrazu. Został on do dzisiaj w wersji troche ulepszonej.
Kolejnym był Sinclair ZX Spectrum a po nim na początku lat 90-tych pierwszy własny PC AT z procesorem 16MHz od OPTIMUSA. Pracowałem na 8-bitowych IMP85 z dyskiem twardym 20MB i dyskietkami 8". System operacyjny CP/M i CP/M+. To były komputery :)
Marzyłem wtedy o widzianym w komisie laptopie podobnym do T1100Plus i może dlatego teraz takie "graty" zostały na mojej półce :)


GÓRA