Poniższe ekrany przedstawiają standardową drogę instalacji systemu MS-DOS ver.5.0 na dysku twardym za pomocą programu SETUP.EXE. W przypadku jakichkolwiek obaw związanych z instalacją systemu należy zapoznać się z dokumentacją papierową i zawartością pliku README.TXT. Dla tej wersji instalacji plik znajduje się na dyskietce 2 (Disk 2 For Dos Systems).
Tutaj można zobaczyć jak przebiega przygotowanie dyskietek systemowych: 1. STARTUP/SUPPORT/SHELL, 2. HELP/BASIC/EDIT/UTILITY, 3. SUPPLEMENTAL
INSTALACJA Microsoft MS-DOS Version 5.00 NA DYSKU TWARDYM! POWER ON i w napędzie A: Disk 1 - Setup* For Dos Systems Verion 5.0!
[01] To wersja MS-DOS do instalacji dla komputerów posiadających system i bez systemu. Instalacja zaczyna się od uruchomieniu komputera z dyskietki oznaczonej: Disk 1 - Setup* For Dos Systems Verion 5.0. Obsługę instalacji systemu przeprowadza program SETUP.EXE. Sprawdza komputer. Wykonywane czynności odczytu z dyskietki i zapisu pliku w miejscu docelowym będa wyświetlane w dolnym prawym rogu ekranu.
Dysk musi mieć utworzoną partycję, na której chcemy zainstalować system. Dyski nieformatowane będzie trzeba formatować.
[02] MS-DOS Version 5.0 wita w Setup na kolejnym ekranie.
Każdy ekran zawiera podstawowe informacje do wykonania kompletnej instalacji, w kolejnych krokach.
Dostępne opcje programu Setup będą wyświetlone na środku ekranu.
Dolny wiersz z menu instalacji: dalej - klawisz Enter, pomoc - klawisz F1, wyjście z programu Setup - klawisz F3. F5 powoduje wyłączenie koloru.
Wybraliśmy kontynuowanie programu SETUP, naciskamy klawisz Enter.
[03] Program istalacyjny wyświetla domyśle ustawienia. Możemy dokonać korekty wskazanych w ramce wielkości = daty i czasu, kraju, typu klawiatury, kraju kodowania znaków, miejsca instalacji.
Wskazanie wartości i naciśniecie klawisza Enter otwiera odpowiednie tematyczne okno listą wyboru. Miejsce nagrania systemu jest wybór jednej z dwóch możliwości: dysk twardy lub dyskietka.
W celu zmiany zadanych wartości używamy klawiszy STRZAŁKA GÓRA, STRZAŁKA DÓŁ (UP, DOWN ARROW). Po podświetleniu wartości naciśnięcie klawisza Enter potwierdza wybór wartości. Wskazanie na napis The settings are correct i naciśnięcie klawisza Enter kończy korekty wartości w tej w ramce. Przechodzimy do kolejnego ekranu.
[04] DATA/TIME - Ekran z możliwością zmiany parametrów daty i czasy nie wymaga wyjaśnień.
[05] COUNTRY - wybór kraju dla zapisania ustawień znaków narodowych.
[06] KEYBOARD - wybór układu klawiatury ze względu region/kraj.
[07] Tu wybieramy rodzaj instalacji - Floppy disks dyskietki systemowe lub Hard disk - instalacja na dysku twardym. Wybraliśmy instalowanie na dysku twardym - dalsze instalowanie kontynujemy wybierając Hard disk.
[08] Po zmianach wracamy do ekrany ogólnego - dalsze instalowanie kontynujemy wybierając The settings are correct i naciśnięcie klawisza Enter kończy korekty wartości w tej w ramce. Przechodzimy do kolejnego ekranu.
[09] Kolejne okno z możliwością korekty wskazanych w ramce wielkości: Install to C:/DOS oraz Run Shell on startup. Zmieniam miejsce instalacji plików systemowych - wybieram Install to C:/DOS.
[10] W wyróżnionym pasku wpisuje katalog systemu C:/DOS5. Zatwierdzenie klawiszem Enter przenosi nas do poprzedniego ekranu i możemy ustawić aby program MS-DOS Shell uruchamiał się po załadowaniu systemu.
[11] Wybieram Run MS-DOS Shell on startup aby program okienkowy Shell uruchamiał się przy stracie systemu MS-DOS. Zatwierdzenie wyboru klawiszem Enter przenosi nas do poprzedniego ekranu.
[12] Możemy zobaczyć dokonane zmiany. Wybranie The listed options are correct. przenosi nas dalszych czynności.
[13] Postęp instalacji systemu zobrazowany jest w postaci wypełniającego się paska.
Postęp formatowania pokazany jest wartością w procentach.
[14] Zmiana dyskietek sygnalizowana jest w centralnie wyskakującym okienku:
Włóż dysk z oznaczeniem 2 do stacji A:
Jak będzie gotowe naciśnij ENTER..
[15] Postęp instalacji systemu zobrazowany jest w postaci wypełniającego się paska oraz wartością w procentach.
[16] Setup is now complete - praca skończona. Pozostało nam usunąć dyskiętkę z napędu A: i nacisnąć ENTER aby zrestarować komputer.
[17] Po uruchomieniu komputera wybraliśmy na powitanie okienka MS-Dos SHELL. To program okienkowy do poruszania sie po dyskach komputera ale inne okienka opanowały w tym czasie nasze PC np. Norton Commander czy Volkov Commander.
INSTALACJA SYSTEMU NA DYSKIETKACH! POWER ON i w napędzie A: Disk 1 Setup!
Potrzebne są trzy dyskietki o pojemności min. 1.2MB. Ja wybrałem dyskietki 1.44MB bo mój napęd B: jest na dyskietki 3.5", a ten format dyskietki bardziej lubię.
Możliwe też jest przygotowanie dyskietek w tym samym napędzie A:. O zmianie dyskietek informuje program instalujący.
[01] Zaczynam od trzeciego ekranu. Wskazałem w tym oknie miejsce instalacji. Wybrałem przygotowanie systemu na dyskietkach, język polski, klawiatura US Default.
Dla przypomnienia: opcje programu Setup są wyświetlone na środku ekranu.
Dolny wiersz z menu instalacji: dalej - klawisz Enter, pomoc - klawisz F1, wyjście z programu Setup - klawisz F3.
[02] Naciśnięcie klawisza ENTER powoduje akceptację ustawionych wartości i przejście do ekranu z wyborem napędu dyskietek docelowych. Wybrałem napęd B:, dyskietek 3.5", przygotowane dyskietki 1.44MB.
[03] Teraz potwierdzam wybór napędu. Naciśnięcie klawisza ENTER powoduje akceptację i przystąpienie do instalacji.
[04] Do instalacji mamy przygotowane trzy dyskietki. Mogą być nieformatowane lub formatowane. Na etykietach dyskietek piszemy nazwy:
[05] W napędzie A mamy DISK 1. Automatycznie rozpocznie się czytanie plików z dyskietki SETUP.
[06] Pierwszą dyskietkę STARTUP/SUPPORT/SHELL umieszczamy w napędzie B: jak zobaczymy wyświetlony komunikat.
[07] Również wymieniamy dyskietkę DISK 1 po wyświetleniu komunikatu na DISK 2.
[08] Pasek postępu informuje nas o zaawansowaniu instalacji.
[09] Również wymieniamy tworzone dyskietki po wyświetleniu komunikatu. Dyskietkę HELP/BASIC/EDIT/UTILITY umieszczamy w napędzie B:.
[10] Kolejna i ostatnia dyskietka to SUPPLEMENTAL.
[11] Zostajemy poinformowani o zakończeniu przygotowania dyskietek.
Co nagraliśmy - jakie pliki są na dyskietkach STARTUP/SUPPORT/SHELL, HELP/BASIC/EDIT/UTILITY i SUPPLEMENTAL
można zobaczyć tutaj.
Instalację systemu na dyskietkach można wykonać mając jeden napęd A:. Uważnie należy wczytywać się w komunikaty. Instalator pilnuje kolejności umieszczania dyskietek.
Praktycznie jest przygotować dyskietkę STARTUP o największej pojemności. Ja wybrałem 1.44MB zamiast 1.2MB. Wolne miejsce pozwoli na uzupełnienie dysku o program okienkowy np. Volkov Commander i proste programy diagnostyczne.
Przeliczniki:
Kilobyte (KB) is 1,024 bytes.
Megabyte (MB) is 1,048,576 bytes, or 1024 kilobytes.
Gigabyte (GB) is 1,073,741,824 bytes, or 1024 megabytes.
Terrabyte (TB) is 1,099,511,627,776 bytes, or 1024 gigabytes.
Przydatne (i ja tu byłem i sprawdziłem):
Galeria zdjęć:SETUP MS-DOS 5.0 z 2 dyskietek 1.2MB