Moje graty :)



WSTECZ POWRÓT DALEJ

Graty Wasze, Miałem i oddałem.


Tu są sprzęty, które miałem w posiadaniu. Zrobiłem dokumentację fotograficzną. Teraz te sprzęty są Wasze :)





SANYO MBC-18NB


Parametry : SANYO MBC-18NB
Model: 18NB6h
Wymiary: 12.2"W x 10"D x 1.8"H
Weight: 7 lbs/ 3.2 kg
Zasilacz: 16 V, Bateria: Removable rechageable NiCD battery pack
CPU: 80386, high 20 MHz / slow 8MHz
RAM memory: 1MB standard (640KB+384kB). Max memory 5MB.
Pamięć można rozbudować modułami po 2MB do 3MB (1MB+2MB) lub 5MB (1MB+2x2MB) via one credit card style memory slot when optional 2MB or 4MB card is added.
Keyboard of keys: 82
Drives: 3.5" 1.44 MB floppy disk drive
Operating system: MS-DOS 4.01


Ekonomiczne ustawienia pracy MBC-18NB, spowolniajce procesor do 8 MHz, zmniejszające o połowę podświetlenie ekranu LCD, pozwalały pracowac na jednym ładowaniu baterii przez 3 i pół godziny.

W swojej najbardziej podstawowej konfiguracji, z 1MB RAM i 20MB dyskiem twardym, kosztował 3,499 USD (z drugiej reki 2000 USD).
Sanyo MBC-18NB w piewszych wersjach z 3 MB pamięci RAM, dyskiem twardym Conner 21 MB, napędem dyskietek 1,44 MB, systemem DOS 4,01 (3 834 USD)
MBC-18NB6H sprzedawano z twardym dyskiem o pojemności 60 MB z podstawowym system za 3 749 USD.
Opcjonalnie 18NB sprzedawany był z dyskami o pojemności: 20MB, 40MB i 60MB. W tym gzemplarzu spotkałem dysk 64MB - CP2064. Dysk nie był jest sprawny. Widziany w BIOS ale Disc Manager Conner 6.02 nie pomógł. Bateria po naładowaniu (zewnętrzną ładowarką) coś trzyma ale niezbyt długo. Uruchomiłem z akumulatora żelowego 12V. Bardzo dobrze działa.
System startuje prawidłowo z dyskietki. Napęd formatuje dyskietki prawidłowo (są czytane też w innych komputerach). Laptop dostał nowe życie w postaci adaptera kart Compact Flash z kartą pamięci 256MB. Brakuje zasilacza - wtyczka 8-pinowa. Komputer nie ma też osłony złączy zewnętrznych VGA, COM i LPT. Znalazłem opis podłączenia zasilacza od SANYO NB17 - ten sam model zasilacza co do NB18 - opisy pinów na zdjęciu (nie testowane).
Ekran VGA jest monochromatyczny. Świeci i jest regulowalny tak na 3+. Problemem jest po kilkudziesięciu minutach rozjaśniający się ekran. Wyjście zewnętrze VGA - kolor nie sprawdzone. Podłączany minitor, przy zasilaniu z akumulatora, wskazywał brak sygnału. Nie znam przełączenia klawiszami sygnału VGA - brak oznaczeń na klawiaturze. W ogólnych informacjach o komputerach SANYO znalazłem informację, że zmiany ustawień są w Setup Utility lub zworkami na płycie. Problem wyjścia VGA zostawiłem nabywcy komputera.
Matryca ma zmęczone zawiasy. Płynnie nie wychyla się a raczej skokowo z wyczuwalnymi przerwami w oporze, ale nie opada całkiem bezwładnie.


Do biosu wchodzimy (Phoenix SETUP Utility) za pomocą trzech klawicy Ctrl+Alt+Ins (klawisze Strg+Alt+Einfg) po uruchomieniu komputera. W trakcie startu systemu komputer nie reaguje na próby dostania się do Setup BIOS. W przypadku problemów z ustawieniami wyświetlany jest komunikat wskazujący potrzebę zmiany ustawień - przejście do BIOS klawisz F2 i wtedy przechodzimy do Phoenix SETUP Utility.




Opcje dopłat za dodatkowe wyposażenie:
Pamięć upgrade 2 MB, 335 USD; 4 MB, 670 USD;
Modem 2,400-bps z MNP 5, 390 USD;
Dodatkowa bateria 155 USD;
Zasilacz sieciowy, 199 USD;
Klawiatura numeryczna, 155 USD;
Standardowy futerał, 70 USD;
Skórzany futerał, 125 USD.


Do podłaczenia karty pamięci CF26MB zastosowałem Adapter V.H2. IDE44/2.0mm.
Pełny port IDE/ATA z obsługą DMA.
Obsługuje wszystkie rodzaje kart CF I, CF II.
Szybki interfejs IDE/ATA pozwala na używanie kart CF jako szybkich i bezgłośnych dysków.
Możliwość ustawienia adaptera w trybach : master lub slave.
Prosty w instalacji oraz w obsłudze - nie wymaga dodatkowych sterowników pod Windows ME / XP / Vista, MAC OS.
Wystarczy podłączyć adapter do taśmy/gniazda (przy wyłączonym komputerze), podłączyć zasilanie i ustawić tryb działania: jako podstawowy lub podrzędny.
Podłączanie kart CF: Hot Plug & Play.
Diody sygnalizujące pracę urządzenia.
Adapter charakteryzuje się małym poborem prądu.
Kompatybilny z DOS, Windows 3.1, NT4, 98SE, Me, 2000, XP, Vista, Mac, Linux, Win7.

Do dysku i środka komputera można się dostać po odkręceniu klawiatury - trzy śruby nr 1 od spodu obudowy. Dla zamaskowania otworów po mocowaniu dysku zostawiłem oryginalne śruby po dysku CF2064 (od środka widoczne nakrętki M3).
Do zdjęcia matrycy z zawiasami potrzeba odkręcić trzech śrub nr 2 (w środku, po zdjęciu klawiatury) i trzech śrub nr 3 od spodu, z tyłu komputera. Przed rozdzieleniem należy wypiąć taśmę sygnałową LED, przewody zasilania z bloku zasilacza oraz przewody sygnałów do matrycy - przy baterii BIOS.


W galerii zdjęcia egzemplarza

Przydatne (i ja tu byłem i sprawdziłem):

Zobacz sam:


Galeria zdjęć: SANYO MBC-18NB



GÓRA