Moje graty :)WSTECZ POWRÓT DALEJ

Dyskietki, napędy dyskietek.

Dyskietki 3.5 cala


Dyskietki 3.5" zastąpiły w drugiej połowie lat 80-tych dyskietki 5.25".Wszyscy wiemy, że pierwsze były dyskietki 8-calowe.
Od 1976 roku dyskietki były już o średnicy 5.25-cala. Na początku lat 80-tych powstały dyskietki 3.5". W 1987 roku powstał napęd dyskietek 3.5 cala o pojemności 2.88MB i właściwie od tego czasu dyskietki 3.5 calowe zaczęły wypierać swoich poprzedników. Wygoda nauką postępu!

Na pozcątku lat 90-tych popolarność zaczęły zyskiwać dyski optyczne CD-ROM. Zawsze większy wypierał mniejszego. Dyskietki zostały jako nośniki programów instalacyjnych i niewielkich plików. W dyskietki startowe uzbrojony jest Windows 95 i 98. Kolejne wersje też posiadają zestawy awaryjne na dsykietkach MF2HD. Jeszcze są dla Win2k, WinXP.

Znane firmy MAXELL, BASF, VERBATIM, 3M, EMTEC, BOEDER, SANYO itp. dykietek magnetycznych nie produkują już od około 2009/2010 roku. Jak doczytacie w WIKI, nadal istnieją firmy (jak Athana), które są w stanie wyprodukować dyskietki na zamówienie lub wydać gry czy inne programy na dyskietkach.

Przeglądam moje zasoby i zamieszczam w galerii zdjęcia kultowych i ciekawszych dyskietek 3.5 cala. Wraz z dyskietkami powstał też mały zbiór pudełek. Pudełka kartonowe, w których były sprzedawane, jak i z tworzyw sztucznych np. do modułowej budowy archiwów. W galerii moje dyskietki 3.5 cala.

Przydatne (i ja tu byłem i sprawdziłem):

Zobacz sam:Galeria zdjęć: Dyskietki 3.5 calaGÓRA