Moje graty :)



WSTECZ POWRÓT DALEJ

D. Różności, Przeglądy - COMPAQ CONTURA 4/25c


Uruchomienie komputera, ocena stanu technicznego.





COMPAQ CONTURA 4/25c


Compaq Contura 4/25c. Model nr 2820E z 1993 roku.

Contura 4/25c - Model 2820E na pokładzie posiada: Procesor 80486 (486SX) z zegarem 25 MHz; Dysk twardy; Pamięć min. 4 MB; Napęd dyskietek 3,5” 1,44MB; Ekran 8,4" kolor VGA;
Prezentacja parametrów laptopa znajduje się tutaj.

Zebrałem tutaj informacje pomocne dla osób, które potrzebują sprawdzić i uruchomić stary laptop lub komputer PC. Komunikat na ekranie komputera o system operacyjny kończy próby uruchomienia sprzętu. Do uruchomienia komputera potrzebna jest dyskietka z systemem np. MS-DOS.
Tu opiszę przykład uruchamiania komputera albo laptopa. Znamy jego parametry, wiemy jaki typ napędu dyskietek jest zamontowany i jakiej pojemności dyskietki obsługuje. Oczywiście komputer może mieć dysk twardy.

Co zrobic zanim włączymy komputer? Trzeba wstępnie ocenic jego stan techniczny. Zakładamy, że komputer jest cały, sprawny i nie ma potrzeby zaglądania do środka. Jednak trzeba sprawdzić, czy obudowa nie ma widocznych uszkodzeń mechanicznych, czy jest w całości. Nie zachęcam do rozkręcania sprzętu. Lepiej takie czynności zlecić fachowcowi. Ogólne sprawdzenie stanu na przykładzie Highscreen B200 [tutaj].

Zbieramy dostępne informacje o parametrach komputera. Dobre są "instrukcje warsztatowe" oraz opracowania hobbystów typu "Inside Compaq Contura 4/25cx". Jakie dyski posiada, 720k czy 1.44M. Pamięć RAM 512k, 640k, 1024k czy więcej. Jaki dysk twardy był montowany fabrycznie. Ekran - wyświetlacz w laptopach i czy jest wyście na zewnętrzny monitor.

Uwaga przy gniazdach VGA - są sprzęty z zaślepionym jednym gniazdem pina a wtyczka od przewodu monitora posiada przeważnie wszystkie 15 pinów [zdjęcie]. Zdjęcie przedstawia gniazdo VGA w modelach Compaq Contura.




Przy zbieraniu informacji zwracamy uwagę na sposób zmiany ustawień komputera tzn. czy jest program obsługi BIOS, czy ustawienia ustawia się programem zewnętrznym [często o nazwie setup.exe] lub za pomoca przełączników na płycie lub zaślepianym okienku obudowy [zdjęcie]. Program obsługi w BIOS posiadają głównie komputery z dyskiem twardym [zdjęcie]. Nie wszytkie stare komputery mają możliwość zmian ustawień poprzez BIOS i nie każdy ich potrzebuje. Zobacz opisy laptopów Bondwell Model 8 lub Toshiba T1100 Plus.

Mamy przygotowaną dyskietkę STARTUP z systemen MS-DOS 6.22. Staram się uruchomić komputer aby nie dokonać zmian. Nie wkładam dyskietki do napędu FDD. Włączam komputer. Oczekuję na reakcje laptopa - co dalej:



1. Włączam komputer - System się uruchomił z dysku twardego [NIE] - [TAK] :

A. System się uruchomił z dysku twardego - [NIE]




B. System się uruchomił z dysku twardego - [TAK]
[ekran] - obserwujemy tekst wyświetlany na ekranie. Wyświetlany tekst pozwoli nam ocenić jaki system jest zainstalowany w komputerze. Zakończona praca numerem dysku i mrugającym kursorem pozwala na stosowanie komend/ppolecen znanych s systemu DOS.
Sprawdzamy numer wersji DOS - polecevie VER. Otrzymaliśmy tekst: MS-DOS Version 3.10 Compaq.
Wyświetlamy zawartość dysku - polecenie DIR /P. Często Norton Commadber był instalowany w katalogu o nazwie NC lub z numerem wersji np. NC3, NC5. Zmiana katalogu to polecenie "cd NC". Sprawdzenie zawartości - DIR. NC.EXE uruchamia okienka. Powrót do poprzedniego katalogu "cd ..".
Sprawdzamy zawartośc katalogów w poszukiwaniu programów abandonware. Kasujemy zbędne pliki.


Wracamy do możliwości uruchomienia systemu z dyskietki STARTUP. Stacja dyskietek powinna być sprawna. Do testów wykorzystujemy kopie oryginalnych nośników - dyskietek. Do zawartości dyskietki dokładam dysk menagera VC - program okienkowy dla wygody. Jeszcze program co powie więcej o tym komputerze. Zewnętrzne polecenia DOS są na dyskietce - ważne są programy FDISK.EXE, FORMAT.COM i SYS.COM. To takie moje minimum.


Przydatne (i ja tu byłem i sprawdziłem):

Zobacz sam:


Galeria zdjęć: COMPAQ CONTURA 4/25c



GÓRA