Moje graty :)POWRÓT

Części


Moje komputerowe podzespoły. Części uratowane z zepsutych sprzętów. Dyski 5.25”, także SEAGATE ST-251, inne dyski 3.5” i 2.5”. Tutaj zobaczycie dyski karty PCMCIA i inne ciekawe karty PCMCIA. Zebrałem dyskietki popularnych formatów 3.5" i 5.25".
Producencji moich dysków:

* CONNER * Na początku 1985 roku Finis Conner opuścił firmę Seagate i założył Conner Peripherals. Firma specjalizowała się w dyskach o małych rozmiarach przeznaczonych do komputerów przenośnych. W 1996 roku, po dziesięciu latach działalności, Conner Peripherals został przejęty przez Seagate.

* I B M * już w 1956 roku zbudował pierwszy komercyjny dysk twardy o wymiarach nie bardzo pasujących do peceta czy laptopa. IBM i jego pracownicy byli odpowiedzialni za wymyślenie zarówno dysku twardego jak i stacji dyskietek. Przyczynili się do wielu udoskonaleń tych urządzeń. IBM chyba nie starał się być znaczącym producentem dysków do pecetów i laptopów. Pierwszy dysk twardy w IBM 5160 "XT Personal Computer" był ST-412 firmy SEGATE. IBM zawsze oznacza dobrą markę sprzętu.

* MAXTOR co. * założono w 1982 roku chociaż już 1981 roku trzech byłych pracowników IBM, James McCoy, Jack Swartz i Raymond Niedźwiecki, zaczęło szukać funduszy na uruchomienie produkcji dysków. Firma zdecydowanie ruszyła w 1983 roku, produkując pierwszy dysk - Maxtor XT-1140 o pojemności 140MB (planowana 190MB). W 2000-2001 roku Maxtor przejął oddział dysków twardych Quantum, a w 2006 roku Maxtor został przejęty przez Seagate. Seagate kontynuowała sprzedaż dysków jako odrębnej marki Maxtor.

* SEAGATE * Technology została założona 1 listopada 1978 r. (pierwsza nazwa to Shugart Technology). Założycielami firmy byli: Alem Shugart, Tom Mitchell, Doug Mahonem, Finis Conner i Syed Iftikar. Firma powstała, gdy Conner zwrócił się do Shugarta z zamiarem założenia nowej firmy zajmującej się rozwijaniem 5,25-calowych dysków twardych, które Conner przewidział jako nadchodzący boom gospodarczy na rynku dysków. Nazwa została zmieniona na Seagate Technology, aby uniknąć pozwu ze strony spółki zależnej Xerox Shugart Associates (również założonej przez Shugarta).

* WESTERN DIGITAL * zaczynał działalność już 1970 roku jako producent półptrzewodników i nie docenił w latach osiemdziesiątych znaczenia komputerów PC XT firmy IBM. Początkowo Western Digital postawił na dostarczanie komponentów na nowym rynku komputerów osobistych również dla firm takich jak IBM, Compaq, Hewlett-Packard i Tandy. W latach 90-tych powstały dyski twarde WD serii Caviar, które można znaleźć w Apple, Bull-Zenith, Compaq, Gateway 2000, NEC, IBM i wielu innych komputerach.

* QUANTUM * Corporation - firma założona w 1980 roku. Rozpoczeli od produkcji urządzeń do przechowywania danych, w tym napędów taśmowych i dyskowych. Do 2001 roku Quantum było także głównym producentem dysków twardych, lokowanym zazwyczaj na drugim miejscu za Seagate. W 2000/2001 roku Quantum sprzedało swoją produkcję dysków twardych firmie Maxtor i teraz zajmuje się zintegrowanymi systemami pamięci masowej.