Moje graty :)WSTECZ POWRÓT DALEJ

Graty Moje, Komputery


Moje uratowane komputery przenośne i pierwsze laptopy.

COMPAQ PORTABLE III


Rod Canion, Jim Harris i Bill Murto w 1982 roku założyli Compaq Computer Corporation. Kontynuoawili tradycje przenośnych komputerów Osborne i Kaypro, budyjąc klony PC kompatybilne z IBM AT.
Przenośny komputer COMPAQ PORTABLE III został wypuszczony na rynek przenośnych komputerów w celu przywrócenia pierwszego miejsca dla firmy COMPAQ. Miał to być ponoć model 386 ale gotowa do masowej produkcji była płyta 286-12. W 1987 roku stał się hitem na rynku klonów AT. W obudowie LUNCHBOX stworzyli ponoć najlżejszy przenośny, samodzielny komputer. Klawiatrura z 84 klawiszami zasłania 10" ekran plazmowy w kolorze bursztynowym. Panel ekranu można ustawić w pozycji skośnej, wysuwając go do góry po naciśnięciu przycisków na wierzchu obudowy. Zasilacz został wbudowany na stałe i wystarczy podłączyć przewód zasilający taki jak do PC aby móc właczyć komputer przełacznikiem obok gniazdka zasilającego.
Na płycie jest procesor Intel 80286. Pracuje z prędkość 12 MHz.Prędkość procesora 8/12MHz przełącza się kombinacją klawiszy Ctrl+alt+# (o ile pozwalają ustawienia przełącznika konfiguracji). Pamięć podstawowa RAM 640kB, którą można rozbudować do 6,6MB (640kB na płycie + 6MB dodatkowej). Monitor 10" plazmowy 80x40 lini w wersji tekstowej lub mono CGA 640x400(?). Na bocznej ścianie jest dostęp do stacji dyskietek 5.25" (FDD) o pojemności do 1,2MB. Równolegle do stacji dyskietek w środku komputera schowano 3,5" dysk twardy (HDD) o pojemności 20 lub 40 MB. Na tylnej ścianie za przesuwną osłoną znajduje się gniazdo rozszerzenia. Ponadto obok gniazda zasilania kompatybilne gniazda wideo CGA 320x200x16 kolorów (odcienie szarości) lub 640x400, RGB out, I/O równoległe i szeregowe. Możliwości rozbudowy polegały na zmianie HDD, powiększeniu pamięci, wstawieniu modemu COMPAQ 1200 Baud Internal Modem lub COMPAQ 2400 Baud Internal Modem. Wymiary: 24.8x19.8x40.6. Waga: 9.1-9.5kg
W roku premiery Portable III startował z oprogramowaniem opcjonalnie: MS-DOS, CP/M-86, Windows 286 i inne użytkowe. Cena sprzedaży to ok. 5000$ a ok. 800$ trzeba było dołożyć za dysk 40MB. Za 199$ można było dokupić zewnętrzną obudowę rozszerzeń (model 2662A) będącą w stanie pomieścić dwie pełnowymiarowe karty.
W przeciwieństwie do obecnych komputerów ten przenośny model COMPAQ nie miał wewnętrznego programu do konfiguracji BIOS ale można go pobrać i utworzyć dysk "Compaq diagnostic" ze strony --> Old Computer Museum. Ze strony tej można pobrać ustawienia system jumpers, switces, part numbers and upgrade options.
Mój egzemparz nie ma dodatkowego modułu do rozrzeszenia. Magazyn dla programów stanowi CONNER CP321 - 21MB HDD i 2,668 MB RAM. Problemem, ponoć powszechnym, w tym modelu jest przewód klawiatury, którego tworzywo stanowiące osłonę przewodów rozsypuje się. Występuje ten problem szczególnie przy obudowach klawiatury i komputera :( Staram się ograniczać ruchy przewodu i wykonałem proste zabezpieczenie owijając przewód taśmą izolacyjną - wybrałem niebieską).

Do kompletu posiadam pudełko z manualem COMPAQ PORTABLE III PERSONAL COMPUTER ANWERDER-HANDBUCH oraz pieć dyskietek 5,25", w tym:

- 2 dyskietki z MS-DOS ver 3.10 Rev. E, Der COMPAQ Computer Deutsches MS-DOS. Tutaj o dyskietkach Deutsches MS-DOS ver. 3.10, co zawierają dwie dyskietki 5.25" po 360kB.

- 3 dyskietki z Der COMPAQ Personal Computer Onternationale Benutzerprogramme Deutsch, USER DIAGNOSTIC i USERS PROGRAMS. Tutaj zobaczycie co znajduje się na trzech dyskietkach 5.25" po 360kB.
COMPAQ PORTABLE III PERSONAL COMPUTER ANWERDER-HANDBUCH to trzy dyskietki 5,25" z programami pomocniczymi:

Pierwsza dyskietka zawiera programy Der COMPAQ Personal Computer Internationale Benutzerprogramme Deutsch Ver.2.01,

Na drugiej dyskietce znajdują się programy diagnostyczne USER DIAGNOSTIC ver.5.02 REV. C,

Trzecia dyskietka USERS PROGRAMS ver.5.03 REV. D zawiera programy narzędziowe zastępujące wcześniejsze wersje znajdujące się na dyskietkach COMPAQ MS-DOS .
PERSONAL COMPUTER ANWERDER-HANDBUCH - instrukacja obsługi COMPAQ PORTABLE III.

Inhaltsverzeichnis:
1. EINDUHRUNG.
2. KURZANLEITUNG ZUR INBETRIEBNAHME IHRES SYSTEM.
3. EINDUHRUNG IN DAS BETRIEBSSYTEM MS-DOS.
4. TRANSPORT IHRES RECHNERS.
5. BEDINUNG DES CPMPAQ PORTABLE III.
6. KONFIGURIEREN IHRES COMPAQ PORTABLE III.
7. WAS GIBT ES NOCH FUR IHREN COMPAQ PORTABLE III.
Anhang A. KENNDATEN.
Anhang B. FEHLERSCHLUSSEL.
Anhang C. ERLAUTERUNG DER FACHAUSDRUCKE.
Anhang D. DAS PROGRAMM CACHE.
Anhang E. ERSATZTEILE UND OPTIONEN.
Anhang F. STICHWORTVERZEICHNIS.
VERZEICHNIS DER ABBILDUNGEN.

Spis treści PC ANWERDER-HANDBUCH znajdziecie w galerii zdjęć.
Sprzęt jest sprawny.


Przydatne (i ja tu byłem i sprawdziłem):

Zobacz sam:


Galeria zdjęć: COMPAQ PORTABLE IIIGÓRA