Przytul grata
Moje graty :)
Moje graty :)
PRZYGOTOWANIE DYSKIETKI STARTOWEJ/SYSTEMOWEJ DOS.
Potrzebyjemy dyskietkę z systemem DOS, niezbędnymi komendami - poleceniami zewnętrznymi. Dyskietka będzie przydatna do uruchamiania i testowania starych komputerów.
Przygotowujemy:
Tu znajdziecie jak uruchomić komputer lub laptop za pomocą przygotowanej dyskietki startowej DOS.
Dalej są metody przygotowania dyskietek systemowych DOS z oryginalnych dyskietek instalacyjnych, obrazów dyskietek oraz z dyskietek z systemem DOS.
A. Przygotowanie dyskietki STRATUP z dyskietki SETUP MS-DOS 6.22.
Pojemność dyskietki 3.5"-1.44MB pozwoli na wgranie paru programów pomocniczych. Zmieścimy minimum z systemu MS-DOS 6.22, programy testujące i okienka jak Volcov Commander lub XTree czy PCTools, sys-INFO. Zostanie trochę Kilo zapasu.
Zaczynamy!
W wierszu na dole ekranu znajdziemy opis klawiszy funkcyjnych:
Enter=Continue,
F1=Help,
F3=Exit,
F5=Remove Color,
F7=Install to a Floppy Disk.
Wybieramy instalację systemu na dyskietce - klawisz F7=Install to a Floppy Disk.
Na dole ekranu mamy klawisze pomocnicze:
Enter=Continue,
F1=Help,
F3=Exit,
i będą również dostępne na następnych ekranach.
Instalujemy system MS-DOS na dyskietce - naciskamy klawisz Enter.
To jest ekran przypominający gdzie jesteśmy.
Setup will now create a floppy disk that you can use to run MS-DOS 6.22.
Jesteśmy gotowi do kontynuowania - naciskamy klawisz Enter.
Nie wyjmujemy dyskietki systemowej "Disk 1 - Setup".
Jeszcze parę ekranów i dyskietka będzie gotowa. Pozostałe ekrany zobacz w opisie MS-DOS 6.22 tutaj : Microsoft MS-DOS 6.22 Plus Enhanced Tools.
Uruchamiamy komputer z przygotowanej dyskietki STARTUP. Zobaczymy co jest nagrane na dyskietce STARTUP.
Proponuje wykonać jeszcze dwie albo trzy takie dyskietki. Sprawdzamy każdą czy uruchamia komputer. Jedną dyskietkę proponuje odłożyć jako zapasową razem z oryginalnymi dyskietkami.
Wybrałem dosowski program posiadający interfejs okienkowy Disk Imager. Program rozpowszechniany na licencji GNU GPL, przeznaczony do tworzenia obrazów i ich zapisu na dyskietkach. Po uruchomieniu programu dostępny klawisz F2 uruchamia zapis zawartości dyskietki znajdującej się w napędzie A (domyslny) w postaci tzw. obrazu. Sami nadajemy nazwę plikowi obrazu. Naciśniecie klawisza F3 uruchamia utworzenie ze wskazanego pliku obrazu nowej dyskietki. Napęd [A] jest domyślnym napędem dla dyskietki nagrywanej.
B. Przygotowanie dyskietki z obrazu.
Spotykamy głównie dwa rodzaje obrazów - kopii dyskietek systemowych. Sa obrazy samorozpakowujące i wymagające programów obsługujących kopiowanie obrazu na dyskietkę. Większość obrazów zawiera niezmienione, nieskompresowane dane, które mogą być kopiowane przez obsługujące programy. Najczęściej stosowane rozszerzenia plików zawierających lustra dyskietek niezmienianych: BIN, DAT, DSK, FDD, FLP, FS, IMG, IMA, VFD. Różnią się rozszerzeniem ale obsługują je dowolne programy do kopiowania luster. Programy działające w DOS np.: DI, Extract, Firm, Image, WrtDsk, RaRead, Disk2Img. Więcej o programach do kopiowania dyskietek z luster [tutaj].
Dogodnym rozwiązaniem są lustra samorozpakowujące. Na stronie www.allbootdisks.com dostępne są systemy DOS zapisane zarówno w postacji obrazów .IMG oraz obrazów samorozpakowujących - do automatycznego tworzonia dyskietek.
Pobrałem "lustra" xxxx.IMG i wersje Automatic Boot Disc. Są tu dostępne AutoBoty wersji DOS'a :
Tylko jedna wersja systemu DOS jest do instalacji na dyskietki 5.25", pozostałe rozpakowujemy na 3,5" dyskietkach. Te wersje samorozpakowujące działają tylko w środowisku WINDOWS.
Zawartość samotworzących dyskietek systemu DOS - wykaz plików obrazów, znajdziemy tutaj: disk contents dos
Problem wirusów nadal jest aktualny. Dobrze jest "rozpakowywać" obrazy na oddzielnym komputerze. Programy antywirusowe WIN mogą skuteczne przeszkadzać w tworzeniu dyskietek systemowych z obrazów i obrazów samorozpakowujących. Można antywirus czasowo wyłaczyć na własną odpowiedzialność.
Wykonałem dyskietki pod Win98 i nie stwierdziłem zainfekownia dyskietek. Test rozpakowania systemu MS-DOS ver.3.3, ver. 6.00 i ver. 6.22 z Win10 przebiegł bez problemów [wyłączony antywirus]. Rozpakowanie odbywa się na dyskietkę formatowaną na 1.44MB.
[ekran fdd dos3.30]
[ekran fdd dos6.22]
Zrzut zawartości otrzymanych dyskietek-wykazy plików w galerii.
W galerii także zrzuty z ekranu okienek w trakcie rozpakowania Rozpak A do Rozpak D. System DOS tworzony jest na jednej dyskietce, kolejne zapytania zachęcają do utworzenia dodatkowego egzemplarza dyskietki.
W tym sposobie za pierwszym krokiem otrzymujemy "kompletną" dyskietkę startową wyposażoną w niezbędne pliki do dalszej pracy. W wersji 6.22 jest ich więcej. Zobaczymy FDISK, FORMAT i SYS. Nie wspominam o COMMAND.MOM i IO.SYS czy MSDOS.SYS, które są niezbędne do pracy systemu :)
Na dyskietkach do dalszej pracy oprócz plików systemu COMMAND.COM, IO.SYS, MSDOS.SYS pozostawiam niezbędne pliki FDISK, FORMAT i SYS.
W trakcie rozpakowania mogą wystąpić problemy związane z jakością dyskietek (starością). W przypadku złych sektorów - BAD SECTOR przerywane jest rozpakowanie. Trzeba rozpakowywać na sprawdzone wczesniej dyskietki. Dobrym sposobem jest formatowanie dyskietki. Proponuję wykonać jeszcze dwie albo trzy takie dyskietki systemowe. Sprawdzamy każdą czy uruchamia komputer. Jedną dyskietkę proponuję zostawić jako zapasową, w tym jedną z kompletem plików po rozpakowaniu.
Do przygotowania dyskietek z obrazów samorozpakowujących możemy wykorzystać komputer z WINxx, ze stacją dyskietek 3,5". Stacja dyskietek 3,5" może być zewnętrzna np. na złączu USB.
Kolejne wersje Win wprowadzały ograniczenia w formatach dyskietek. Od Win xp dla dyskietki 3.5" nie jest dostępny format 720k a w następnych wersjach 7, 8 i 10 zapomniano o stacjach 1.2MB/5.25".
C. Przygotowanie dyskietki z dyskietki z systemem DOS. [tutaj]
Przeliczniki:
Przydatne (i ja tu byłem i sprawdziłem):