Moje graty :)WSTECZ POWRÓT DALEJ


A. Różności, Drobne roboty - Nowy akumulator w T1100Plus.


Słaby akumulator stał się problemem. Zbyt niskie napięcie powoduje restart komputera gdy potrzebuje wczytać system z dyskietki.

Toshiba T1100Plus - Nowy akumulator.


Postanowiłem wymienić akumulator zabudowany na stałe, wewnatrz laptopa. Po 8 miesiącach odpoczynku T1100p nie chciał zastartować. Po 1h podłączenia do zasilacza zareagował. Wykonał test pamięci i nie miał "siły" zakręcić napędem FDD. Przechodził reset i kolejny test pamięci. Po 3h utrzymania zasilania uruchomił się system z dyskietki. Akumulator wewnętrzy nie trzyma. Trzeba pomysleć o wymianie.
Ogólny opis laptopa znajdziecie tutaj: Toshiba T1100Plus opis.
Jak rozkręcic obudowę opisałem C. Różności, Przeglądy - Toshiba T1100Plus.

Zaczynamy od miejsca gdy mamy dostęp do akumulatora. Znajduje sie on przed modułem zasilacza w specjalnie zprojektowanej niecce.
Akumulator wykonany jest z 4 ogniw wielkości baterii R20. Z pakietu ogniw wychodzą cztery przewody. Dwa przewody czerwone i dwa czarne.
Po usunięciu koszulki okazało się, że czerwone przewody przylutowane sa do "+" a czarne do "-". Ogniwa połączono szeregowo.
Pakiet baterii był z ogniw NiCd pojemności 4400mAh. Jego napięcie wynosiło 3,93V. Ciekawa informacja na ogniwach - czas ładowania prądem 440mAh przez 14-16h.
Zastosowałem ogniwa o mniejszej pojemności 1400mAh. Ogniwa z blaszkami łatwo zlutować. Po zlutowaniu razem ogniwa dały napięcie 4,39V. Podłączony nowy pakiet pracuje zadowalająco. Nie ma problemu z rozładowaniem samoistnycn - ze starości. Testuję czas pracy na pojemności mniejszej ok. 3x.


Przydatne (i ja tu byłem i sprawdziłem):

Zobacz sam:


Galeria zdjęć: Toshiba T1100Plus akumulatorGÓRA