Moje systemy DOS v. 5.0


Moje graty :)WSTECZ POWRÓT DALEJ

Graty moje, Systemy.


Dyskietki i płyty, podręczniki i pudełka z systemami na mojej półce.


DOS Version 5.0

Wersja MS-DOS 5.0 ukazała się w czerwcu 1991 roku , a wersja IBM DOS 5.0 datowana jest na 08.05.1991 roku. Znacznie różniła się od poprzednich wersji DOS. Istotnymi uzupełnieniami była obsługa XMS (Extended Memory) i HMA (High Memory Area) poprzez sterownik HIMEM.SYS i EMM386.EXE.

Co nowego w 5'tym DOS'ie:

 • możliwość ładowania sterowników (device drivers) i programów rezydentnych (TSR - Terminated (and) Stay Resident) do UMB (Upper Memory Blocks) - obszaru powyżej 640kB,
 • obsługa do 8 twardych dysków,
 • dysk logiczny może być większy niż 32MB,
 • język interpretator QBASIC,
 • pełnoekranowy edytor tekstu EDIT,
 • system informacji pomocniczych HELP i opcja "/?" w każdym poleceniu,
 • program DOSKEY,
 • zwiększenie bezpieczeństwa systemu (UNFORMAT, UNDELETE, MIRRIR),
 • zmiany w poleceniu DIR,
 • obsługa napędów 2.88MB.
DOS 5.0 na mojej półce:

Na pierwszym miejscu aktualizacja systemu - MICROSOFT UPGRADE pozwala na niższych wersjach systemu uaktualnienie do MS-DOS 5.0 Microsoft. Wersja na dyskietkach 5.25" z książkami, kompletne pudełka. W galerii przykładowe zabezpieczenia z pudełka - hologram na grzbiecie. Na drugim grzbiecie pudełka okienko, w którym widoczny był hologram na książce User's Guide and Reference.
[ Do góry ]

Z 1992 roku IBM DOS Version 5.02 Pudełkowa wersja na trzech dyskietkach 3.5". W środku pudełka znalazłem oprócz trzech dyskietek o pojemności po 720kB książki:
*IBM Disk Operating System Version 5.0 User's Guide and Reference,
*IBM Disk Operating System Keybords and Code Pages Version 5.02.
Wykonałem kopie dyskietek. Skorzystałem z utworzonych obrazów dyskietek. Zainstalowałem system na przygotowanym dysku twardym i utworzyłem kopie systemu na czterech dyskietkach: STARTUP/SUPPORT, SHELL/HELP, BASIC/EDIT/UTILITY, SUPPLEMENTAL.

[ Do góry ]

Pudełkowa wersja MS-DOS 5.0 rozpowszechniana przez Viglen Ltd. London skrywa w środku instrukcję Getting Started oraz książkę User's Guide and Reference. Koperta była już otwarta a w niej dwa zestawy dyskietek instalacyjnych. Pięć dyskietek 5.25" oraz trzy dyskietki 3.5" umieszczone dodatkowo w koszulkach.
Viglen Ltd obecnie dostarcza produkty i usługi IT, w tym systemy pamięci masowej, serwery, stacje robocze oraz sprzęt i usługi komunikacji.

[ Do góry ]


MS-DOS na dwóch dyskietkach 5.25" to wersja instalacyjna systemu rozpowszechniana przez Protech Computer System. Posiadam podręcznik User's Guide and Reference i dyskietki:
Disk 1 - Setup* For Dos Systems Version 5.0 Microsoft MS-DOS Operating System * Please read Microsoft MS-DOS Getting Started before running Setup
© Microsoft Corporation, All right reserved. U.S. patent no. 4955066.
Disk 2 For Dos Systems Microsoft MS-DOS Operating System
© Microsoft Corporation, All right reserved. U.S. patent no. 4955066.


[ Do góry ]


Wersja istalacyjna MS-DOS na pięciu dyskietkach 5.25" rozpowszechniana z komputerami GATEWAY2000. Dyskietki oznaczone kolejno Disk 1 of 5 itd. Koperty białe bez nadruków.
Gateway2000 był oryginalnym znakiem firmowym komputerów Gateway od roku 1985 do roku 1998. Łaty na produktach wzorowane były na umaszczeniu krów rasy Holsztyno-fryzyjskiej (Holstein), aby zaakcentować wiejskie korzenie firmy z Iowa. GATEWAY stała się powszechnie uznaną firmą komputerową. Jest rozpoznawalna głównie w regionie Ameryk i Azji.


[ Do góry ]


Dwie wersje instalacyjne MS-DOS 5.0 firmy Escom. Wersja na pięciu dyskietkach 5.25" i 3.5".
Według en.wikipedia ESCOM, wcześniej Schmitt Computer Systems Ltd., była niemiecką firmą komputerową, najlepiej znaną w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych jako odnosząca sukcesy nabywca Commodore International i znaków towarowych Amiga w 1995 roku.[ Do góry ]

Informacje o produktach firmy Microsoft i innych produktach OEM DOS znajdują się na stronie produktów MS-DOS.


Przeliczniki:
 • Kilobyte (KB) is 1,024 bytes.
 • Megabyte (MB) is 1,048,576 bytes, or 1024 kilobytes.
 • Gigabyte (GB) is 1,073,741,824 bytes, or 1024 megabytes.
 • Terrabyte (TB) is 1,099,511,627,776 bytes, or 1024 gigabytes.


Przydatne (i ja tu byłem i sprawdziłem):

Zobacz sam:


Galeria zdjęć: DOS ver. 5.0
GÓRA